Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych – zawierającą także wykaz bezpłatnych preparatów dla seniorów – która ma obowiązywać od 1 września. Każda nowa lista ma być publikowana 10 dni przed wejściem w życie.

Bezpłatne leki będą otrzymywać chorzy, którzy w dniu 1 września będą mieli skończone 75 lat. W wykazie znajdują się najczęściej przepisywane seniorom preparaty, m.in. kardiologiczne czy neurologiczne, ale z wielu grup terapeutycznych. Są to zarówno bardzo nowoczesne środki, do których pacjenci dopłacali nawet 100 złotych, jak i te najbardziej popularne.

Na liście leków refundowanych, która ukazuje się co dwa miesiące, znalazło się kilka nowych pozycji. Tańsze lekarstwa będą mieli m.in. chorzy na schizofrenię, Parkinsona, raka jajnika i cierpiący z powodu bólu w chorobach nowotworowych.

Chorzy na schizofrenię będą mogli być leczeni nowym refundowanym lekarstwem, wygodnym w stosowaniu, bo wstrzykiwanym raz w miesiącu. Refundowany będzie także długo wyczekiwany nowy lek dla cierpiących na chorobę Parkinsona.

Przełomową terapią ma być wprowadzony na listę nowy lek przeciwbólowy, nie powodujący spowolnienia pracy układu pokarmowego i uporczywych zaparć. Na razie będzie on refundowany u chorych na raka, ale rozważane jest jego stosowanie u innych pacjentów.

Na opublikowanym dwa tygodnie temu projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Jak zapowiada wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz, „z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że następne listy będą dłuższe”.

Red. (źródło: IAR)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ