Od października 2017 r. znów będziemy mogli przechodzić na emeryturę, mając 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Na emeryturze nie będzie można jednak dorabiać. Niektóre grupy stracą część przywilejów – informuje „Gazeta Wyborcza”

19 lipca rząd zdecydował, jak będą wyglądać zmiany w emeryturach. Poparł projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakładający, że wiek emerytalny dla kobiet będzie wynosił 60 lat, a dla mężczyzn – 65. Oznacza to cofnięcie podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, które wprowadził poprzedni rząd.

Podwyższanie wieku emerytalnego rozpoczęło się w 2013 r. i zostało rozłożone w czasie – co roku wiek emerytalny miał się zwiększać o kilka miesięcy.

Obniżenie wieku ma nastąpić od października 2017 r. Przy założeniu, że tak się stanie, prawo do emerytury uzyskają wtedy automatycznie wszystkie kobiety w przedziale wiekowym od 60 do 61 lat i czterech miesięcy. U mężczyzn prawo do emerytury zyskają wszyscy od 65 do 66 lat i czterech miesięcy.Na emeryturę od razu będzie mogło przejść ok. 200-300 tys. dodatkowych osób.

Mimo obniżenia wieku emerytalnego wiele osób nie odejdzie z pracy. Dlaczego? Na emeryturze prawdopodobnie nie będzie można dorabiać lub dorabianie będzie ograniczone.

 źródło: Gazeta Wyborcza
Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ