Kuchnia włoska niezmiennie cieszy się popularnością wśród polskich konsumentów. Jednak nawyki żywieniowe Polaków zmieniają się i zwracamy się ku domowym potrawom – wynika z raportu „Talerz Polaka 2015”.

W 2015 r. popularność zyskała kuchnia polska, a więc domowe potrawy z dostawą. Zauważyć można, że powoli przemija moda na burgery. Stałą popularnością cieszą się też restauracje z kuchnią azjatycką.

Mimo zainteresowania nowymi smakami, nadal najchętniej zamawiamy dania z menu restauracji włoskich (54 proc.). Ale większa liczba restauracji z kuchnią polską przełożyła się na wzrost zamówień domowych dań – aż o 6 punktów procentowych w porównaniu do roku poprzedniego.

Niespodzianką jest mniejsza aż o 4 punkty procentowe liczba zamówień dań amerykańskich, w tym także meksykańskich.

Zwolenników pozyskuje kuchnia wegetariańska. Równie chętnie co dania bezmięsne, wybierane są dania fit – niskokaloryczne śniadania, obiady i kolacje.

Najwyższą średnią cenę zamówień uzyskują posiłki kuchni azjatyckiej i amerykańskiej – ich przeciętna wartość to 50 zł. Dla kuchni domowej średnia wartość wynosi 41 zł, a dla włoskiej – 35 zł.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ