KFC zbadało, jak zmieniają się nawyki żywieniowe pracujących Polaków. Według specjalistów należy spożywać cztery lub pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Polacy zdają sobie z tego sprawę, ale nie zawsze się do tego stosują.

Osoby aktywne zawodowo w ciągu dnia pracy jedzą dwa posiłki. Najbardziej popularne jest drugie śniadanie, spożywane przez 76 proc. ankietowanych. Z kolei lunche, które wybiera połowa badanych, coraz częściej wypierają z codziennej diety kilkudaniowe obiady.

46 proc. ankietowanych przyznało, że nie spożywa śniadania w domu, ale dopiero w pracy. Tradycyjny obiad wybiera tylko 20 proc. badanych. 11 proc. z nich jada w pracy podwieczorek, a 10 proc. kolację, co świadczy, iż zdarza im się zostawać po godzinach.

Większy, ciepły posiłek w godzinach pracy spożywa tylko 43 proc. badanych. Taką samą popularnością cieszą się sałatki. Dużo częściej wybierane są kanapki (79 proc.), a także warzywa i owoce (62 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się zupy (24 proc.) oraz płatki z mlekiem lub jogurtem (23 proc.). Z badania wynika, że Polacy lubią też podjadać pomiędzy posiłkami słodkie (36 proc.) lub słone (16 proc.) przekąski.

Nasi rodacy najczęściej szukają potraw przyrządzonych ze świeżych składników. Zależy im także na wygodzie, szybkości, oszczędności czasu i pieniędzy. 75 proc. Polaków korzysta z restauracji lub dostaw jedzenia do pracy.

Aktywni zawodowo obywatele naszego kraju w takich restauracjach jak KFC najczęściej zamawiają na lunch burgery (44 proc.), tortille (40 proc.), kanapki (32 proc.), sałatki (31 proc.) lub zestawy box, składające się np. z ryżu, kawałków kurczaka i miksu kruchych sałat (29 proc.).

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ