HSRx Biopharmaceutical, producent wielofunkcyjnych kombinowanych leków przeciwko chorobom zakaźnym i przewlekłym stanom chorobowym związanych z wiekiem, potwierdził, że podawany doustnie nowo proponowany szerokospektralny lek antywirusowy HSRx 431™ jest skuteczny wobec wirusa Zika.

Badania kontrolne przeprowadzone przez SRI International za pomocą własnych urządzeń w Shenandoah Valley potwierdziły skuteczność HSRx 431 przeciwko wirusowi Zika. HSRx Biopharmaceutical zakłada, że badania kliniczne na ludziach rozpoczną się na początku 2017 r. i złoży wniosek o przyspieszoną zgodę Amerykańskiego Urzędu Nadzorczego nad Potrawami i Lekami.

– Opatentowaliśmy HSRx 431 osobno oraz w kombinacji ze środkiem Oseltamivir (Tamiflu™) oraz innymi środkami antywirusowymi, co pozwoli na to, żeby stał się antywirusowym lekiem do wyboru we wczesnych stanach leczenia i dla zapobiegania szerokiej gamy infekcji wirusowych, w tym zika, denga, chikungunya i grypy, nie wymagając identyfikowania bezpośredniego winowajcy. CDC informuje, że miliony ludzi umierają, setki tysięcy lądują w szpitalach oraz że w USA każdego roku umiera na skutki grypy kilka dziesiątek tysięcy osób. Połączenie HSRx 431 i Oseltamiviru stworzy środek antywirusowy o globalnym zapotrzebowaniu, podawany doustnie, z szerokospektralną skutecznością, z długim okresem przydatności i długim okresem ochrony patentowej – wyjaśnia Dyrektor Generalny HSRX, Thomas Sullivan.

Choroba zika, dla której według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie brak wakcyny lub leku, przenoszą przede wszystkim komary Aedes aegypti, które żyją w Ameryce, Afryce, na Karaibach, w Azji i Pacyfiku. Szczególnie narażone są Floryda, odnotowująca setki przypadków Zika i Portoryko z 5000 przypadkami. Amerykańskie centra zwalczania chorób (CDC) podaje, że komary Aedes są obecne w około 30 stanach. Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zaraźliwych (NIAID) w USA szacuje, że w ciągu następnego roku można spodziewać się, iż 25 proc. z liczącej 3,55 milionów ludności Portoryka zarazi się wirusem Zika.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ