ONZ opublikowało coroczny Human Development Report, który zawiera ranking najbardziej przyjaznych dla życia państw. Zwycięzcą tegorocznego rankingu jest Norwegia. Ten skandynawski kraj został uznany za najlepszy do życia już po raz 12 z rzędu.

Był bezkonkurencyjny w kilku kategoriach: oczekiwana długość życia, edukacja oraz życiowe standardy. W każdej z nich państwa były oceniane w skali od 0 do 1. Średnia oczekiwana długość życia w Norwegii to 81,6 lat. PKB per capita w tym kraju wynosi z kolei ok. 65 tys. dol.

Norwegia zawdzięcza swój wieloletni sukces między innymi gospodarce opartej o ropę, solidnemu systemowi ochrony zdrowia oraz stabilnej rządowej strukturze. Kraj może się też pochwalić licznymi turystycznymi walorami.

Miejsca w czołówce zestawienia zajęły też (w kolejności od najlepszych): Norwegia, Australia, Szwajcaria, Dania, Holandia, Niemcy, Irlandia, USA oraz Kanada. Widać więc wyraźnie dominację państwe z północnej Europy oraz krajów anglosaskich. Polska uplasowała się na 36. miejscu.

Na samym dole zestawienia znalazły się Niger, Republika Środkowoafrykańska, Erytrea, Czad oraz Burundi, czyli kraje afrykańskie. Najdotkliwszych spadków doświadczyły Syria (minus 15 pozycji) oraz Libia (minus 27 miejsc).

Raport ONZ dostarcza optymistycznych informacji. Chociaż 830 mln osób zostało w nim zakwalifikowanych jako „biedni pracujący” (zarabiający poniżej 2 dol. dziennie), to ok. 2 mld ludzi udało się w ciągu ostatnich 25 lat wydostać ze skrajnego ubóstwa.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ