Ocenia się, że 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się nosicielami wirusa i możemy być źródłem zagrożenia dla osób z najbliższego otoczenia. Zapobieganie grypie poprzez szczepienia jest najskuteczniejszą drogą do ustrzeżenia się przed chorobą.

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych m.in. zapalenia oskrzeli lub płuc, zapalenia zatok, zapalenia opon mózgowych. Zlekceważona grypa może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Na grypę najbardziej narażeni są seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez wątpienia czas od września do listopada.

– W tym roku w szczepionkach znajduje się materiał antygenowy dwóch nowych wirusów grypy. Z tego powodu tym bardziej warto się zaszczepić, gdyż osoby, które tego nie zrobiły nie posiadają odporności przeciw tym wirusom – mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Rekomendacje WHO dotyczące składu inaktywowanych, trójwalentnych szczepionek przeciw grypie w sezonie 2016/2017 na Półkuli Północnej:

  • A/California/7/2009 (H1N1)pdm09 – like virus;
  • A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – like virus;
  • B/Brisbane/60/2008 – like virus.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Często zakażenie wirusem można pomylić z przeziębieniem.

Źródło: centrumpr.pl

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ