W sierpniu 2016 r., po lipcowym spadku, indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO zyskał 1,9 proc., wzrastając do 165,6 punktów. Podrożały artykuły mleczarskie, oleje i cukier. W ujęciu rocznym ceny żywności były wyższe o 6,9 proc. Jest to najwyższy poziom od 15 miesięcy

W sierpniu mocno straciły zboża, najwięcej zyskały zaś produkty z mleka. Indeks zbóż spadł o 3 proc. i był znacznie niższy niż przed rokiem (o 7,4 proc.). Powodem była duża podaż pszenicy i kukurydzy m.in. na skutek bardziej korzystnych niż wcześniej zakładano warunków pogodowych do produkcji i wysokich zbiorów na półkuli północnej. Globalne ceny ryżu również zmniejszyły się w stosunku do ich poziomu z lipca.

Ceny artykułów mleczarskich wzrosły aż o 8,6 proc., drożał cały asortyment, najwięcej sery, masło i mleko w proszku, z powodu mniejszej produkcji w UE, mniejszej podaży z Oceanii i dzięki rosnącemu popytowi w Chinach.

Indeks mięsa – wzrósł o 0,3 proc., podrożały wszystkie gatunki mięsa z wyjątkiem wołowiny (z powodu ożywienia produkcji mięsa wołowego w USA i spadku globalnych cen). Przyczyną są ograniczone dostawy wieprzowiny w UE i mięsa owczego w Oceanii. Z kolei ceny drobiu zwyżkują na skutek wzmożonego popytu na to mięso z krajów azjatyckich.

Indeks olejów zyskał 7,4 proc. ze względu na mocy wzrost ceny oleju palmowego z powodu mniejszej produkcji w Malezji i niewystarczające globalne zapasy. Zbiegło się to ze wzrostem popytu na ten olej generowanym przez Chiny, Indie oraz Unię.

Indeks cukru FAO wzrósł w sierpniu o 2,5 proc. do 285,6 punktów. Rok do roku indeks jest wyższy o 75,1 proc. Światowy bilans cukru, który ma zamknąć się deficytem, przemawia za podwyżkami. Indeks jest obecnie najwyższy od października 2012 r. Odzwierciedla on ograniczanie eksportu cukru z Brazylii, gdyż producenci bardziej preferują przetwarzanie trzciny cukrowej na etanol i lokalną sprzedaż.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ