Emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, choć większość z nich pobiera świadczenie w wysokości 1600–1800 zł. Minimalną emeryturę do 880 zł otrzymuje tylko 3,7 proc. emerytów. Z kolei powyżej 5 tys. pobiera 1,1 proc. świadczeniobiorców – wynika z badań GUS.

W porównaniu z dochodem na osobę w rodzinach z dziećmi seniorom wiedzie się lepiej. Statystyki pokazują, że mają oni do dyspozycji o przeszło 400 zł więcej. Z badania „Diagnoza społeczna”, dotyczacego warunków życia w Polsce, wynika, że emeryci nie są grupą, która rezygnuje z powodów finansowych z dóbr trwałego użytku (np. komputer, zmywarka, pralka automatyczna).

Jednocześnie dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że problemy z regulowaniem swoich zobowiązań ma ponad 200 tys. emerytów. Ich średnie zadłużenie to blisko 12 tys. zł. Są to przede wszystkim niespłacone kredyty (własne, i także zaciągnięte na dzieci czy wnuki), ale także nieuregulowane rachunki za media oraz telefony, telewizję, internet i bilety na przejazd komunikacją miejską.

Z pomocy z zewnątrz korzysta 7,3 proc. emerytów, którzy bardzo często wpadają w spiralę zadłużenia – wielu z nich stara się rozwiązać swoje kłopoty za pomocą tzw. chwilówek.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ