W Łodzi powstało pierwsze w kraju centrum Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia EIP AHA. Zajmie się ono m.in. tworzeniem produktów dla osób starszych. Będzie też współpracować z władzami regionalnymi, lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi tak, by poprawić życie seniorów.

– To jedyny w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie. Już w najbliższym czasie łódzkie centrum rozpocząć ma testowanie innowacji opracowanych w trzech zagranicznych ośrodkach, dotyczących diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych, podniesienia samoświadomości pacjentów opuszczających szpital, a także opieki koordynowanej – mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Lucyna Woźniak.

EIP AHA to inicjatywa polegająca na współpracy Komisji Europejskiej z krajami, regionami, władzami lokalnymi, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi osoby starsze. Ich partnerstwo ma na celu poprawę stanu zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich udziału w życiu społecznym.

W drugim konkursie ogłoszonym przez KE na centra referencyjne swój projekt zgłosiło konsorcjum, które tworzą: Uniwersytet Medyczny, władze regionalne, miasto Łódź, szpital kliniczny im. Barlickiego, Instytut Medycyny Pracy, Klaster Żyjmy Zdrowiej oraz firma Ericpol-Ericsson. Projekt „Łódź for Generation” uzyskał dwie gwiazdki (na cztery możliwe) i znalazł się w sieci europejskich centrów referencyjnych.

– Oznacza to, że będziemy mogli dzięki temu korzystać z wiedzy i doświadczenia ośrodków, które zajmują się zagadnieniami starzenia od wielu lat. Nie będziemy wyważać otwartych drzwi – ocenia prof. Lucyna Woźniak.

Jak zapowiedziała, w najbliższym czasie w Łodzi testowane będą ich innowacje dotyczące diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych, ułatwienia jej i uczynienia bardziej przyjaznej dla osób starszych oraz podniesienia samoświadomości pacjentów, którzy opuszczają szpital. Bardzo istotnym elementem jest tu opieka koordynowana, tzn. utrzymanie pacjentów jak najdłużej z dala od szpitala.

Działalność łódzkiego centrum EIP AHA dotyczyć ma wielu dziedzin – od badań naukowych, poprzez usługi medyczne, farmację, rehabilitację, produkcję kosmetyków, socjologię czy szeroko pojęte dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną seniorów. Dzięki współpracy centrów badawczych z firmami mają pojawiać się także produkty dedykowane seniorom, które będą odpowiadać ich potrzebom i które będą przez nich testowane.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ