Restaurant Week to największy polski festiwal restauracyjny, który odbywa się od 2014 r. Uczestniczą w nim wybrane, najlepsze i najbardziej autorskie restauracje największych polskich miast. Impreza stwarza okazję na poznanie najlepszych restauracji w ich festiwalowym wydaniu, a także na spróbowanie nowych, ciekawych smaków.

Festiwal jedzenia odbędzie się jednocześnie w kilkunastu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Silesii, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, oraz po raz pierwszy w Białymstoku i Toruniu.

Aby wziąć udział w Restaurant Week, należy dokonać rezerwacji za pośrednictwem strony internetowej restaurantweek.pl. Należy wybrać miasto, a następnie kliknąć w wybraną restaurację i postępować zgodnie z poleceniami. Po opłaceniu rezerwacji otrzymamy kupon rezerwacyjny na konkretny dzień i konkretną godzinę. Należy się z nim udać do lokalu.

W tej edycji liczysię towarzyskości. Przy ośmioosobowym stoliku ósmy gość nie płaci za swoją wizytę w restauracji. Oprócz tego, na każdym bilecie uczestnicy znajda specjalne prezenty od Przyjaciół Festiwalu, a także wyjątkowe zniżki i specjalne oferty. Popisowe trzydaniowe doświadczenia restauracyjne w najlepszych restauracjach, w festiwalowej cenie 39 zł.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ