Międzynarodowy zespół naukowców opracował projekt uniwersalnej szczepionki nowej generacji na grypę. Mogże one w przyszłości zapobiec śmierci milionów ludzi – informuje czasopismo „Bioinformatics”.

Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Lancaster i Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Complutense w Hiszpanii, już pojedyncza dawka nowatorskiej szczepionki mogłaby ochronić przed atakiem 88 proc. powszechnie znanych szczepów wirusa grypy (wersja globalna) oraz 95 proc. szczepów występujących na terenie Stanów Zjednoczonych (wersja specyficzna dla USA).

– Zazwyczaj co roku tworzymy szczepionkę z wykorzystaniem ostatniego szczepu wirusa grypy w nadziei, że pomoże ona ochronić ludzi przed szczepem, który pojawi się w kolejnym roku. Metoda jest bezpieczna i przeważnie dość skuteczna. Jednak czasami taka szczepionka nie wystarcza, np. w przypadku wirusa H3N2, który zaatakował w sezonie zimowym 2014-2015. Ponadto szczepionka tego typu nie zabezpiecza przed ewentualną pandemią grypy – mówi współautor badania dr Derek Gatherer.

W przeszłości pandemie grypy, np. hiszpanka w latach 1918-1919, powodowały śmierć milionów ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia współcześnie grypa nadal stanowi realne zagrożenie dla zdrowia – co roku w wyniku epidemii grypy życie traci około pół miliona ludzi.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ