Według danych Fundacji Kronenberga, w 2010 r. 58 proc. badanych Polaków widziało sens w oszczędzaniu, a dziś 70 proc., jednak zmiana liczby regularnie oszczędzających jest minimalna – 10 proc. w 2010 r. i 13 proc. obecnie. Częściej sens oszczędzania widzą kobiety – robią to bardziej regularnie i korzystają z bardziej profesjonalnych źródeł informacji niż mężczyźni.

Tylko 41 proc. ankietowanych odkłada pieniądze od czasu do czasu, z czego co czwarty deklaruje, że oszczędzać nie warto. Do oszczędzania motywuje posiadanie dzieci. Większość tych, którzy mają własne potomstwo (76 proc.) twierdzi, że warto oszczędzać, a tylko 15 proc. uważa przeciwnie. Wśród osób nie posiadających dzieci kształtuje się to inaczej: 65 proc. w stosunku do 24 proc.

Prawie co czwarty z nas trzyma środki na koncie osobistym, jednak wyjątkowo dużo Polaków (17 proc.) wybiera przysłowiową skarpetę. Niewiele mniej (16 proc.) pieniądze przechowuje na koncie oszczędnościowym i lokacie terminowej (14 proc.). Nie korzystamy z funduszy inwestycyjnych (tylko 5 proc.), a jeszcze mniej z nas inwestuje w obligacje (1 proc.) lub gra na giełdzie (1 proc.).

Gospodarstwa domowe uzasadniają swoja postawę zbyt niskimi dochodami, z drugiej jednak strony eksperci diagnozują, że potrzebujemy silniejszych działań edukacyjnych na poziomie krajowym, które zwiększą świadomość finansową Polaków.

Patrz raport

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ