Marek N. założyciel nielegalnego Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu został zatrzymany po tym, jak reporterzy Uwagi! TVN nagłośnili sprawę. Podopieczni domu schronienia byli w bardzo złym stanie – informuje tvn24.pl. – Istnieje ogromny problem w systemie opieki osób starszych – skomentował to wydarzenie Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich podczas spotkania konsultacyjnego na temat zaleceń przedstawionych w publikacji „System wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania”.  

Marek N. został zatrzymany przez policję 26 października rano. – Podejrzany usłyszał zarzuty znęcania się nad 19 podopiecznymi i narażenia pięciorga z nich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – poinformował tvn24.pl Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.

Jak podaje tvn24.pl śledczy już dwa tygodnie temu wszczęli śledztwo w sprawie okoliczności śmierci sześciu osób, które były po opieką ośrodka. Prokuratorzy informują, że podopieczni ośrodka w Zgierzu byli pozbawiani środków umożliwiających im samodzielne funkcjonowanie – w ośrodku podpisywano dokumenty upoważniające Marka N. do zarządzania m.in. ich spadkami.

– Podopiecznym nie zapewniono koniecznej opieki medycznej, farmakologicznej i rehabilitacyjnej, adekwatnej do stwierdzanych schorzeń. Niejednokrotnie nie podawano wszystkich niezbędnych lekarstw, ignorowano informacje o krytycznym stanie zdrowia pensjonariuszy – podkreślał w rozmowie z tvn24.pl Kopania.

Sprawę w szerszym świetle skomentował Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. – Przykłady ze Zgierza, czy Wolicy, o których w ostatnich dniach informowały media pokazują ogromny problem w systemie opieki osób starszych. Nasze społeczeństwo się starzeje, więc istnieje duże zapotrzebowanie społeczne na różne formy opieki. Niestety okazuje się, że wśród przedsiębiorców prowadzących tego typu placówki są hochsztaplerzy, którzy wykorzystują bezbronnych ludzi. Dzisiejsze spotkanie jest po to, by szukać rozwiązań, które pozwolą uniknąć tego typu sytuacji – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podczas spotkania konsultacyjnego na temat zaleceń przedstawionych w publikacji „System wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania”. Wydarzenie zostało zorganizowane 25 października przez Biuro RPO wspólnie z Urzędem Gminy w Lesznowoli.

Przykład ze Zgierza ujawnia bolączkę systemu opieki osób starszych.

Mówiąc o problemie funkcjonowania systemu opieki społecznej, rzecznik zwrócił uwagę, że przykłady takie jak Zgierz, są obecne w mediach przez kilka dni, po czym wszyscy o nich zapominają. – Brakuje instytucji, które zajęłyby się rozwiązaniem problemu kompleksowo i długofalowo. Ale tak właśnie widzę rolę RPO – tam gdzie nie ma koordynacji i pewniej długoterminowej wizji, to Rzecznik może spróbować wyznaczyć pewien standard – wskazywał Adam Bodnar.

Wśród największych problemów dotyczących osób starszych RPO wymienił m.in. utrudniony dostęp do lekarzy, brak oddziałów geriatrycznych, czy wciąż nieprzyjęty program alzheimerowski. – Bez odpowiedniego wyczulenia i nastawienia władz – zarówno centralnych jak i lokalnych – niewiele się zmieni, a doskonale widać, że potrzeby są po prostu ogromne – podkreślił rzecznik.

Dr Bodnar przyznał, że w ostatnich latach dużo się zmieniło jeśli chodzi o aktywizację osób starszych, wprowadzono m.in. program Wigor-Senior. Jednak nadal wiele osób starszych jest wykluczonych – przede wszystkim ci, którzy nie są w stanie wyjść z domu. – Przecież świat nie kończy się na aktywnych seniorach. Polityka senioralna państwa powinna brać pod uwagę, także te osoby najstarsze, wymagające szczególnego wsparcia – zaznaczył RPO.

Rzecznik mówił też o potrzebie odchodzenia od tworzenia kolejnych ogromnych instytucji zajmujących się osobami starszymi. Właśnie na poziomie lokalnym powinno rozpocząć się myślenie o deinstytucjonalizacji. To zagadnienie było przedmiotem badania przeprowadzonego na zlecenie RPO w województwie dolnośląskim. M.in. jego wyniki zostały przedstawione w publikacji „System wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania”.

– Celem tego opracowania nie jest jednak tylko diagnoza sytuacji, ale też zastanowienie się nad tym, jaką rolę mogą spełniać jednostki samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu wsparcia. Chodzi o to, by stworzyć taką listę działań, które w kilku różnych obszarach mogą zostać podjęte wobec seniorów. To pewne wskazówki i pomysły, które mają inspirować lokalne władze do podejmowania własnych ciekawych inicjatyw – podkreślał Adam Bodnar.

Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie instytucje odpowiedzialne za system wsparcia dla osób starszych zajmą się pilnie jego przebudową i kontrolą. Polskie społeczeństwo coraz bardziej starzeje się, więc coraz więcej 50- i 60-latków ma starszych rodziców, którymi nie jest w stanie się opiekować, a których – po takich przykładach jak ten w Zgierzu – nie będą chcieli powierzać domom opieki. A przecież jest wiele naprawdę dobrych tego typu placówek, które z troską zajmują się seniorami. Niestety sytuacja z Domem Schronienia może rzutować na opinię społeczną o domach opieki dla osób starszych.

Autor: Tomasz Wolf

(źródła: tvn24.pl, rpo.gov.pl)

Print Friendly, PDF & Email

2 KOMENTARZE

  1. Rzecznik Spraw Obywatelskich konsultował system wsparcia osób starszych funkcjonowania systemu opieki społecznej, zwrócił uwagę, że przykłady takie jak Zgierz, są obecne w mediach przez kilka dni, po czym wszyscy o nich zapominają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ