Zaraz po niskiej cenie i polskim pochodzeniu wyrobów cenimy tradycyjną recepturę i ekologiczny sposób ich produkcji. To ważne elementy wyboru dla 20 proc. Polaków. Ekologiczna żywność jest zarazem kojarzona z wysoką jakością.

Analitycy BGŻ BNP Paribas i specjaliści firmy GfK Capibus zajęli się badaniem zmian nawyków żywieniowych Polaków. Przeanalizowano m.in. czynniki wpływające na wybór produktów żywnościowych. Mięso i wędliny zostały w badaniu wskazane wskazane jako grupa, która do 2020 r., jako nieliczne produkty, będzie się cieszyła wzrastającym popytem. Badacze zapowiadają wzrost konsumpcji wołowiny i wędlin wysoko gatunkowych.

– Zarówno w kraju, jak za granicą rośnie zainteresowanie ekologicznymi przetworami mięsnymi. Znajdujemy potwierdzenie podczas targów w Polsce i za granicą. Znamy analizy Banku BGŻ BNP Paribas, mówiące o ośmiokrotnym wzroście eksportu do Chin od 2007 r. i prognozy na najbliższe 8 lat. Podczas spotkań w Chinach, Japonii i Singapurze okazuje się, że mamy wyroby pożądane przez tamtejszych konsumentów. Co więcej, przywozimy opinię o wysokiej jakości polskich eko wyrobów rolno-spożywczych, których jakość śmiało można uznać za wzorcową – ocenia Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia”,

Dynamicznie rośnie spożycie mięsa jeleniowatych, czyli danieli i jeleni hodowlanych. Jest ono przez fachowców kwalifikowane jako produkt ekologiczny z górnej półki, mający wysokie walory smakowe i zdrowotne. – Karmienie zwierząt szczególnie różnorodną biomasą, zawierającą m.in. zioła, cenny dziki bez czarny, zwany „drzewem życia”, tarninę, dziką różę, kruszynę wpływa na jakość tego delikatnego mięsa: smak, kruchość, dużą zawartość białka i żelaza, niewielkie ilości kwasów tłuszczowych i cholesterolu – dodaje Paweł Krajmas.

Zwiększa się też zainteresowanie treścią etykiet – grupa osób sprawdzających opis produktu rośnie. Polacy mają wysoki poziom zaufania do produktów ekologicznych. Pełne zaufanie do nich wyraziło w badaniu aż 80 proc. respondentów.

Jednocześnie aż 53 proc. badanych obawia się pogorszenia zdrowia spowodowanego spożywaną żywnością konwencjonalną. Ten niepokój związany jest m.in. z pozostałością pestycydów i antybiotyków, dodawaniem sztucznych barwników i konserwantów.

Red. (źródło: Stowarzyszenie „Polska Ekologia”)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ