Z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta często kontaktują pacjenci z pytaniami czy sami mogą wybrać szpital, w którym chcieliby podjąć leczenie, i jakie dokumenty powinni ze sobą zabrać w dniu zgłoszenia na oddział szpitalny. W odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości Rzecznik Praw Pacjenta przygotował wskazówki, jak najlepiej przygotować się do hospitalizacji.

Rzecznik w pięciu punktach wyjaśnia jak wybrać szpital, kiedy i w jaki sposób należy zarejestrować skierowanie oraz o czym powinien pamiętać pacjent zanim zgłosi się na izbę przyjęć.

Jak przygotować się do hospitalizacji?

1. Wybierz szpital

Możesz wybrać szpital spośród wszystkich placówek, które zawarły umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia, na terenie całego kraju.

2. Zarejestruj skierowanie

Zgłoś się do wybranego szpitala, gdzie wpiszą Cię na listę oczekujących. Przyjmując Twoje zgłoszenie placówka poinformuje cię pisemnie o zakwalifikowaniu do kategorii medycznej, ustalonej zgodnie z kryteriami medycznymi, terminie udzielenia Ci świadczenia oraz uzasadni przyczyny wyboru tego terminu.

3. Dostarcz oryginał skierowania

W ciągu czternastu dni roboczych od dnia dokonania rejestracji, koniecznie dostarcz do szpitala oryginał skierowania.

4. Zanim zgłosisz się na izbę przyjęć

– Jeśli to konieczne wystąp do swojej przychodni, gdzie leczysz się u lekarza specjalisty po kopię swojej dokumentacji medycznej, która związana jest z przyczyną hospitalizacji.

– Zapoznaj się z regulaminem organizacyjnym szpitala i innymi informacjami udostępnionymi przez placówkę, aby dowiedzieć się o zasadach przebywania na oddziale, godzinach posiłków, rozkładzie dnia na oddziale itp.

– Zapoznaj się z prawami, jakie przysługują Ci jako pacjentowi. informację o prawach pacjenta znajdziesz w szpitalu, w miejscu ogólnodostępnym oraz na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta: bpp.gov.pl.

informacje uzyskasz tez za pośrednictwem infolinii: 800-190-590.

– Przygotuj ubrania, przybory toaletowe, ręcznik i inne potrzebne Ci podczas pobytu w szpitalu przedmioty.

– Sprawdź zalecenia lekarza np. czy w dniu przyjęcia należy zgłosić się po zjedzeniu lekkiego śniadania, czy na czczo, czy przyjąć poranne leki itp.

5. Pamiętaj o dowodzie osobistym

W dniu zgłoszenia się na izbę przyjęć, pamiętaj o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ