W kalendarzu znajduje się kilka dat, które mogą stanowić okazję do świętowania dnia osób w starszym wieku. 1 października obchodzimy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons), 15 czerwca – Światowy Dzień Praw Osób Starszych (Wordl Elder Abuse Awareness Day), 20 października – Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora.

Te dni są okazją do propagowania i urealniania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób starszych. W Polsce jest ich już ponad pięć milionów, co stanowi ok. 13 proc. ogółu naszych rodaków. Popatrzmy, jak w Polsce obchodzono Dzień Seniora w różnych regionach kraju, choć nie wszędzie w tym samym czasie.

Na Mazowszu 14 listopada osoby w wieku 60+ w dziesięciu sądach w stolicy oraz w sądach w Pruszkowie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim były obsługiwane za okazaniem dokumentu tożsamości. Mogły skorzystać z poza kolejnością z porady w biurach obsługi interesantów, biurach podawczych i punkach informacyjnych.

Opolski Dzień Seniora obchodzono w środę 16 listopada na Uniwersytecie Opolskim. Dla osób w sile wieku, które często mają ograniczony budżet, zorganizowano wykłady z gospodarowania finansami domowymi. Prelegenci dawali uczestnikom wskazówki, jak zaoszczędzić na święta czy wakacyjne podróże. Oprócz tego seniorzy mogli dowiedzieć się, jak dbać o serce i cieszyć się aktywnością mimo upływu lat.

Dzień Seniora w Białymstoku zorganizowany został 8 listopada 2016 r. już po raz dwudziesty drugi. Starsi mieszkańcy miasta spotkali się na uroczystości w Pałacu Branickich.

– Emerytura to taki wiek, kiedy wreszcie możemy pomyśleć o aktywności, na jaką wcześniej nigdy nie było czasu. Dlatego życzę wszystkim seniorom, aby znajdowali czas na realizację swoich pasji i zainteresowań, aby każdy dzień przynosił radość i satysfakcję – przywitał gości prezydent Tadeusz Truskolaski.

W trakcie uroczystości wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne z białostockich placówek kultury oraz reprezentujące organizacje stowarzyszające seniorów. Rozmawiano też o działaniach miasta na rzecz seniorów.

W Ogólnopolskim Dniu Seniora, organizowanym przez koła emerytów i rencistów Raciborza, tradycyjnie swoje święto obchodzono w Restauracji „Raciborska”, gdzie na ok. 100 seniorów czekał obiad, słodkości, a przede wszystkim dobra, wspólna zabawa.

Red.

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ