Na 758 tys. mieszkańców Krakowa 167 tys. to osoby w wieku senioralnym, co stanowi ponad 21 proc. populacji miasta. Średnia wieku w Krakowie jest najwyższa w Polsce – 81,5 lat dla kobiet i 73,7 dla mężczyzn. Średnia wieku mieszkańca Krakowska to 78,2.

– Kraków w 2013 r., jako jedno z pierwszych miast, podpisał Deklarację Dublińską, która zobowiązuje nas do działania na rzecz seniorów. Chcemy tworzyć warunki do tego, aby osoby starsze mogły w sposób aktywny i godny przeżywać swoją starość – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas międzynarodowej konferencji „W trosce o seniorów naszych miast”, która 9 listopada br. odbyła się w Krakowie.

Jak podkreślił, ponad 20 proc. osób starszych w społeczeństwie to ogromny kapitał społeczny, którego nie można zmarnować. Dlatego zagospodarowanie cennego potencjału osób starszych – ich wiedzy, umiejętności, doświadczenia zawodowego i życiowej mądrości oraz chęci do pracy na rzecz innych – jest jednym z kluczowych zadań polityki senioralnej Krakowa.

Red. (źródło: krakow.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ