W nowym wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się 1149 preparatów – o 20 więcej niż poprzednio. Substancje stosowane w leczeniu padaczki, depresji i łuszczycy – to m.in. środki, które wpisano na obowiązującą od listopada listę leków refundowanych.

Na nową listę refundacyjną Ministerstwo Zdrowia dopisało 131 leków, a dla 67 produktów dodano wskazanie off-label, czyli poza zarejestrowanym wskazaniem. W obwieszczeniu nie znalazły się 22 leki dotąd refundowane.

Dla 140 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (od 312,39 zł do 1 gr). Dopłata pacjenta spadnie dla 366 produktów (od 151,28 zł do 1 gr), a wzrośnie dla 525 (od 1 gr do 139,70 zł). Ceny detaliczne zmaleją dla 827 produktów (od 329,05 zł do 1 gr), a zwiększą się dla 108 (od 2 gr do 98 gr).

Od tego miesiąca obowiązuje także nowy wykaz leków dla osób po 75. roku życia. Leki z tej listy seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie, jeśli zostały one przepisane we wskazaniach objętych refundacją. Tym razem na wykazie znalazło się 1149 preparatów – o 20 więcej niż w poprzednim.

W ramach listy aptecznej refundacją objęto m.in. daivobet – żel stosowany u dorosłych w leczeniu łuszczycy skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej, a także adenuric – stosowany w określonych przypadkach leczenia przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów.

Kolejnymi substancjami czynnymi wpisanymi do wykazu są: diacomit (stosowany u pacjentów cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę niemowląt) i valdoxan (w leczeniu depresji u dorosłych z objawami zaburzeń snu, lęku lub anhedonii).

W chemioterapii refundacją w nowym wskazaniu off-label objęto lek Erwinase – w leczeniu pacjentów poniżej 18. roku życia z chłoniakami limfoblastycznymi T-komórkowymi i preB-komórkowymi.

W ramach programów lekowych refundowane będą: Torisel (w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego) i xalkori (w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca).

Refundowany jest ponadto remodulin (w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego TNP) i odpowiedniki: Bixebra (iwabradyna), Neoparin (enoksaparyna sodowa), Oprymea (pramipeksol).

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ