Stan przedcukrzycowy wykazuje ponad 2 mln Polaków, czyli prawie tylu, ilu ma już wykrytą cukrzycę. Stan przedcukrzycowy objawia się podwyższonym poziom glukozy we krwi: 100-125 mg/dl na czczo lub 140-199 mg/dl w doustnym teście obciążenia glukozą.

Według raportu „Polska w stanie przedcukrzycowym”, podwyższony stan glukozy, który nie wskazuje jeszcze na cukrzycę, wykazuje ponad 2 mln naszych rodaków. Ocenia się, że drugie tyle, czyli 2,2 mln osób ma wykrytą cukrzycę. Oprócz tego 500-600 tys. Polaków choruje, ale jeszcze o tym nie wie. Łącznie ok. 5 mln Polaków choruje na cukrzycę lub jest nią zagrożonych.

Jak podkreślają eksperci stan przedcukrzycowy nie jest chorobą, ale nie można można go bagatelizować. U co dziesiątej osoby z tym stanem co roku rozwija się jawna cukrzyca – glikemia na czczo powyżej 125 mg/dl lub wynik testu obciążenia glukozą co najmniej 200 mg/dl.

Podwyższone stężenie glukozy może oznaczać rozwój tzw. zespołu metabolicznego, objawiającego się również nadciśnieniem tętniczym i podwyższonym stężeniem lipidów we krwi, który w okresie 5-10 lat może ujawnić się powikłaniami miażdżycy (udarem mózgu i zawałem serca).

Stan przedcukrzycowy najczęściej występuje u osób w wieku 40-55 lat. Z raportu wynika, że wiedza na jego temat jest mniejsza, niż na temat innych, często występujących dolegliwości. Aż 39 proc. ankietowanych uważa, że ma średnią wiedzę o nim, a 14 proc. nigdy o nim nie słyszało. Przykładowo nadciśnienie tętnicze jest „średnio znane” przez 72 proc. badanych, a tylko 4 proc. nic o nim nie słyszało. W przypadku cukrzycy 63 proc. wie o tej chorobie, a zaledwie 5 proc. nie ma o niej pojęcia.

Jedynie 8 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że stan przedcukrzycowy może się przekształcić w cukrzycę. Połowa (51 proc.) respondentów nie potrafi podać, czym się on objawia, ani jakie mogą być jego skutki.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia poziom glukozy powinny kontrolować osoby po 45. roku życia. Badanie to należy wykonywać co trzy lata, a w przypadku występowania innych czynników ryzyka cukrzycy, jak otyłość i nadciśnienie, nawet raz w roku.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ