Co kilka miesięcy podrabiana żywność z Chin staje się negatywnym bohaterem doniesień agencji prasowych i organizacji zajmujących się ekologią. Także na polski rynek dociera wiele produktów pochodzących z Państwa Środka.

Na chińskich plantacjach używa się kilka razy więcej środków chemicznych niż w Europie. Jak obliczono, na rynku jest tam ok. 28 tys. rodzajów pestycydów. Według danych zebranych przez ekspertów organizacji Foodwatch, zajmującej się dokumentowaniem przypadków stosowania niedozwolonych metod produkcji żywności, praktycznie cała wyhodowana w Chinach żywność jest naszpikowana chemikaliami.

Na chińskich plantacjach arbuzów zdarzały się przypadki wybuchu owoców. Jak stwierdzono, rolnicy podlewali je zbyt dużą ilością forchlorfenuranu – hormonu wzrostu. W pochodzącym z Chin czosnku znaleziono pestycydy – forat i paration. W cytrusach – spore ilości triazofosu, a w gruszkach – owadobójczego heksachloracykloheksanu. Niebezpieczne mogą być też grzyby sprowadzane z Chin – zawierają nikotynę, jeden ze składników pestycydów zabronionych w Europie.

Według Greenpeace, do najbardziej skażonych produktów na świecie należy chińska herbata, w której znaleziono metale ciężkie, miedź i azotox – środek owadobójczy. Natomiast mrożonymi chińskimi truskawkami 11 tys. Niemców zaraziło się w 2012 r. norawirusem, a w 2013 r. w mrożonkach zidentyfikowano wirus żółtaczki zakaźnej typu A.

Polska importuje z Chin przed wszystkim ryby, owoce morza, warzywa oraz przetwory warzywne oraz inne produkty i półprodukty spożywcze. Importem żywności zajmują się wielkie firmy zaopatrujące sieci sklepów. Organizacja Foodwatch od lat walczy, aby chińskie artykuły miały stosowne oznaczenia, ale często nie jest to przestrzegane. Także na opakowaniach kupowanych u nas importowanych przypraw znajdziemy markę dystrybutora, ale już nie dowiemy się, skąd pochodził towar.

Chińskie produkty, których więc lepiej unikać to: ryby – produkcja w złych warunkach sanitarnych i z użyciem niedozwolonych środków chemicznych; soki – zawierają niedozwolone pestycydy; chiński czosnek biały – często pryskany chlorem dla uzyskania właściwego koloru; pieprz – oszuści zastępują ziarenka czarnego pieprzu błotem, a grudki mąki imitują pieprz biały; zielony groszek – wytworzony z białego grochu, soi i pirosiarczanu sodu, uzupełniony zielonym barwnikiem; ryż – wyglądający jak prawdziwy, a wykonany z plastiku; imbir – pryskany bywa niebezpiecznym, rakotwórczym pestycydem; cynamon – zawiera znacznie więcej szkodliwej dla zdrowia kumaryny, substancji, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Red. (źródło: kafeteria.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ