W życiu 50- i 60-latków przychodzi taki okres, gdy coraz więcej czasu przeznaczają na pomoc swoim starszych 70- i 80-letnim rodzicom. Nierzadko ich starsi rodzice żyją w zbyt dużych mieszkaniach, których czynsz jest zbyt wysoki; w lokalach bez windy lub pomieszczeniach opalanych węglem. Przychodzi więc taki czas, gdy rodzina staje przed decyzją sprzedaży starego mieszkania i kupna innego, dostosowanego do wieku i wygody starszego rodzica.

Według danych GUS, w 2030 roku liczba mieszkańców w wieku 65 lat i wzwyż wyniesie 11 mln, co stanowić będzie około 1/3 populacji. Obecnie takich ludzi jest około 6 mln. Wielu ekspertów i analityków podkreśla, że Polska starzeje się najszybciej spośród państw Unii Europejskiej. To wymusza wiele zmian, m.in. w zakresie dostosowania mieszkań do potrzeb osób starszych.

50-cio i 60-latkowie często pomagają swoim starszym rodzicom w sprzedaży starych mieszkań i w nabyciu nowych. Jakie mieszkania są preferowane przez seniorów? Według ekspertów rynku nieruchomości, powodzeniem cieszą się małe mieszkania z windą w spokojnych, zielonych częściach miast, w okolicach dobrze skomunikowanych, bez barier architektonicznych, z dobrą infrastrukturą odpowiadającą na potrzeby seniorów, czyli z bliskością sklepów, aptek i ośrodków zdrowia.

Jeśli rodzina rozgląda się za nowym mieszkaniem dla swoich starszych rodziców, to bierze pod uwagę również takie lokale, w których zainstalowana jest automatyka mieszkaniowa. Automatyka umożliwia m.in. monitoring poboru energii w mieszkaniu, wspiera bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców – sama reguluje ogrzewanie, zamyka okna, włącza ekspres do kawy lub napełnia wannę przed kąpielą. Do tego typu urządzeń zaliczają się również automatyczne bezpieczniki, włączniki czasowe schodowe, włączniki zmierzchowe, włączniki alarmowe oraz czujniki nacisku na stopień z podświetleniem led.

Wiele tego typu funkcji może ułatwić życie starszym rodzicom. Przykładowo jednym ruchem można włączyć lub wyłączyć światło w całym mieszkaniu, dwoma ruchami rozsunąć rolety w oknach. Domownik może wcisnąć i przytrzymać kontroler, dzięki czemu ekspres zaparzy kawę, telewizor włączy kanał informacyjny, a okna otworzą się. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne seniorom, ponieważ jednym kliknięciem można poinformować o potrzebach za pomocą powiadomień tekstowych lub wezwać pomoc.

50-cio i 60-latkowie mają zatem wiele opcji do wyboru dla swoich starszych rodziców. Jeśli nawet nie stać ich na nowe mieszkania z automatyką mieszkaniową, to zamiana starego 70-metrowego mieszkania z czterema pokojami opalanego węglem na czwartym piętrze bez windy na 36-metrowe pomieszczenie na parterze lub w bloku z windą i ogrzewaniem centralnym radykalnie poprawia komfort, jakość i wygodę życia ich starszych rodziców.

Deweloperzy coraz częściej budują mieszkania z myślą o seniorach, a nawet całe osiedla dostosowane do potrzeb osób starszych. W wielu krajach europejskich i w USA powstają specjalne osiedla dla seniorów, które zapewniają opiekę medyczną i pielęgniarską na miejscu oraz rozbudowaną paletę usług i produktów dla osób starszych. W Polsce tego typu projekty również zaczynają powstawać, ponieważ deweloperzy zauważają, że rynek mieszkań dla seniorów jest przyszłościowy i będzie się rozszerzał.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ