W pierwszych trzech kwartałach tego roku, z uwzględnieniem wszystkich emerytów, także tych zawyżających wyniki, np. górników, średnia emerytura w Polsce wyniosła 2083 zł brutto, tj. niecałe 1700 zł netto. To o 2 proc. więcej w porównaniu z zeszłym rokiem, ale nadal mniej niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Według danych GUS, na koniec września emerytury i renty pobierało łącznie 8,9 mln Polaków, czyli o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięcej pobierających świadczenia jest na terenie województw śląskiego i mazowieckiego – ponad milion. Pierwszą trójkę zamyka Wielkopolska, gdzie żyje ok. 750 tys. emerytów.

Najwięcej świadczeniobiorców należy do powszechnego systemu emerytalnego, czyli ZUS – ponad 7,7 mln osób. Z danych GUS wynika, że najwyższe świadczenia otrzymują emeryci ze Śląska, gdzie znaczna liczba seniorów pobiera wysokie emerytury górnicze (wyższe od średniej krajowej o 18,7 proc.). Całkiem wysokie świadczenia są też na Mazowszu, Pomorzu i Dolnym Śląsku – w przedziale 1988-2473 zł.

Najniższe emerytury występują w południowo-wschodniej części kraju oraz w województwie warmińsko-mazurskim – średnia emerytura nie przekracza tam 1828 zł brutto.

Red. (źródło: GUS)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ