Czternaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono 27 grudnia 2016 r. w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Gospodarstwo, w którym hodowano ponad 32 tys. indyków, znajduje się w miejscowości Lubiszyn (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski, województwo lubuskie).

Z kolei piętnaste ognisko choroby podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 70 sztuk drobiu (kury, kaczki piżmowe), położonym w miejscowości Pińczów (gmina Pińczów, powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie). Jak poinformował Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, ognisko w Zagorzycach (pow. pińczowski) zostało zlikwidowane. Hodowano tam drób na własne potrzeby.

Od 28 grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa, które wprowadza zakazy i nakazy związane z utrzymywaniem drobiu w gospodarstwach. Zakazuje ono m.in. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, gołębi i innych ptaków.

Zgodnie z przepisami, należy wstrzymać się z wypuszczaniem drobiu na wybiegi i pozostawić ptaki w budynkach inwentarskich, jak również zabezpieczyć budynki, w których przebywa drób, a także paszę przed dostępem dzikich zwierząt. Obowiązuje zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Epidemiolodzy zwracają uwagę, że ptasia grypa nie jest szkodliwa dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne w 2007 r. zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Straty hodowców drobiu z tego tytułu oceniono na ponad 19 mln zł.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ