Jak zmusić wirusy, aby wykrywały bakterie? Naukowcy poddają je działaniu pola elektrycznego, dzięki czemu skuteczniej identyfikują bakterie w ludzkim organizmie lub np. świeżych sokach.

Choremu w szpitalu trzeba jak najszybciej podać lek. Bardzo ważna jest przy tym informacja, jaka bakteria wywołała chorobę, aby podać odpowiedni antybiotyk. Do tej pory identyfikacja bakterii zajmowała od 24 godzin do nawet kilku dni. Tak długie oczekiwanie związane jest z ryzykiem rozwinięcia się choroby. 

Sytuacja wygląda podobnie w przemyśle spożywczym. Najlepszym przykładem mogą być jednodniowe soki. Co prawda sprawdza się w nich obecność bakterii, jednak informacja o tym, czy są bezpieczne, jest dostępna dopiero po 3-4 dniach, czyli właściwie wtedy, kiedy już zostały spożyte.

Naukowcy za cel postawili sobie skrócenie czasu tej analizy. Wybraliśmy do tego naturalnego przeciwnika bakterii, jakim jest bakteriofag, czyli wirus atakujący bakterie. Tego naturalnego przeciwnika bakterii naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN wykorzystają do budowy bioczujników.

Najważniejszą cechą bakteriofagów, umożliwiającą wykorzystanie ich w bioczujnikach, jest to, że potrafią specyficznie związać się z danym gatunkiem bakterii. Niektóre wiążą się tylko z jednym szczepem bakterii, inne z jednym gatunkiem, a bardzo rzadko z całą rodziną.

Bakteriofag wpuszcza swój materiał genetyczny do środka bakterii, aby się namnożyć. Gdyby wpuścił go do przypadkowej bakterii, ta po prostu by go zignorowała. Aby to wykryć, bioczujniki do detekcji wykorzystują specjalny element sensoryczny, który pochodzi z natury. Mogą być nim kwasy nukleinowe, przeciwciała, enzymy.

– Natura jest w tej sytuacji sprzymierzeńcem człowieka, bo od miliardów lat ewolucja przystosowuje biologiczne czynniki do pełnienia danej funkcji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dadzą nam fałszywie pozytywny czy fałszywie negatywny wynik badania diagnostycznego – wyjaśnia dr Jan Paczesny z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ