Na fermie indyków w Gliniku, w gminie Deszczno w woj. lubuskim potwierdzono ognisko wirusa H5N8, tzw. ptasiej grypy. Wcześniej tego wirusa wykryto u gęsi z fermy w oddalonym o kilka kilometrów Deszcznie

Ptasia grypa wcześniej wystąpiła w Polsce dwa razy. W okresie od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus stwierdzono jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

W grudniu 2007 r. ptasia grypa pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Straty hodowców drobiu z tego tytułu oceniono na ponad 19 mln zł.

W tym roku pierwsze ognisko wirusa H5N8 zostało potwierdzone 3 grudnia br. u gęsi z fermy Deszcznie. W gospodarstwie było ok. 700 sztuk gęsi. Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono tzw. obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony, wokół ogniska o promieniu ok. 10 km.

Ptaki z fermy zostały zlikwidowane i zutylizowane, a gospodarstwo zdezynfekowane i objęte kwarantanną. Inne gospodarstwa w strefach objęto nadzorem, wprowadzono inne ograniczenia, m.in. związane ze sprzedażą i transportem drobiu.

Według danych służb weterynaryjnych, obecnie strefie zapowietrzenia o promieniu 3 km znajduje się 14 ferm, w których łącznie hoduje się 236 tys. gęsi i indyków, a w strefie zagrożenia o promieniu 10 km jest 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach znajduje się 722 tys. sztuk drobiu. W jednej z tych stref zlokalizowana jest zakażona ferma w Gliniku.

Specjaliści diagnozują, że możliwą przyczyną zakażenia wirusem może być kontakt drobiu z kałem dzikich ptaków. Przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech.

Epidemiolodzy zwracają uwagę, że grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi.

Red. (Źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ