Ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności w średnim wieku chronią przed rozwojem otępienia w wieku podeszłym – potwierdzają badania przeprowadzone w Finlandii i opublikowane przez „Journal of Alzheimer’s Disease”.

W badaniach uczestniczyło 3050 bliźniąt. W latach 1975-1981 uczestnicy dostarczali danych na temat swojej aktywności fizycznej, a w latach 1999-2015 analizie poddano ich funkcje poznawcze.

Zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a sprawnością umysłu w podeszłym wieku badano najpierw w całej grupie, a następnie w parach bliźniąt, z których jedno było bardziej aktywne niż drugie.

Osoby preferujące aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności były znacznie mniej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych i otępienie niż grupa najmniej aktywna. Pozytywny wpływ ćwiczeń nie wrastał jednak wraz ze wzrostem ich intensywności.

– Wyniki potwierdzają wcześniejsze badania prowadzone na modelach zwierzęcych, które wskazywały, że aktywność fizyczna zwiększa poziom czynników wzrostu w mózgu oraz poprawia plastyczność synaptyczną – wyjaśnia prof. Urho Kujala z Uniwersytetu Jyväskylä.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ