Według raportu opublikowanego pod koniec 2016 r. przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, produkty żywnościowe z krajów UE są bezpieczne. Ponad połowa dostępnej w Europie żywności nie zawiera pozostałości środków ochrony roślin. Polska na tym tle wypada jeszcze lepiej.

Wyniki badań obejmują prawie 83 tys. próbek żywności z 28 państw UE. Spośród zbadanej żywności 97 proc. spełniło bardzo rygorystyczne normy określone w przepisach, z czego 53,6 proc. próbek nie zawierało żadnych pozostałości, a 43,4 proc. zawierało mieszczące się w normach śladowe ilości środków ochrony roślin.

Raport uwzględnia również dane z poszczególnych krajów członkowskich. W ramach kontroli krajowej w Polsce przebadano 2167 próbek. 98 proc. próbek żywności było wolnych od pozostałości środków ochrony roślin lub zawierało jedynie ich śladowe ilości, w określonych normach.

W 91,8 proc. próbek żywności dla dzieci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zostały znalezione żadne pozostałości środków ochrony roślin. W Polsce w żadnej spośród przebadanych próbek z żywnością dla dzieci nie wykryto pozostałości środków ochrony roślin.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ