Jeszcze w tym kwartale ma być ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę, który dokończy prace nad Elektroniczną Platformą Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych – P1. Polska dostanie od Komisji Europejskiej szansę, aby ze środków unijnych zakończyć budowę centralnego systemu informatyzacji zdrowia.

Całość projektu ma być zrealizowana do 2019 r. i sfinansowana w ramach drugiej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, czyli dotacji unijnych przeznaczonych na informatyzację. Łączna kwota wydatków planowanych w ramach projektu, zgodnie z wnioskiem wysłanym do Komisji Europejskiej, wynosi 245 mln zł. Z tej sumy 223 mln zł to środki uznane przez Komisję jako konieczne do poniesieni i blisko 85 proc. możemy uzyskać z dotacji unijnych.

W ramach systemu eZdrowie każdy pacjent ma mieć dostęp przez internet do swojego konta, na którym znajdą się m.in. historia choroby, ostatnie wizyty u lekarza, skierowania do specjalisty, a także recepty na leki. System ma umożliwić także m.in. wymianę informacji między placówkami zdrowia czy internetowe zapisy do lekarza.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ