Kombucha, czyli grzyb herbaciany w postaci ekologicznego, mikrobiologicznego napoju herbacianego, robi karierę jako eliksir długowieczności. Znany już w starożytności, trafił pod mikroskopy naukowców w pierwszych latach ubiegłego wieku, a 8 lat temu do Katedry Toksykologii i Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podczas niedawnej X Ekogali w podrzeszowskiej Jasionce eliksiry długowieczności kombucha spotkały się z dużym zainteresowaniem konsumentów szukających EKO żywności. Jeśli producent wzmacnia herbaciany napój dodatkami w postaci chmielu, mięty i pokrzywy, ma gwarancję powodzenia. Tak zrobiła Naturia S.C. z Jastkowa, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Stworzyła trzy „eliksiry długowieczności”, czyli kompozycje z kombuchy o właściwościach pro biotycznych: kombucha z chmielem – co nasila działanie antyoksydacyjne, kombucha z miętą – mającą działanie przeciwbakteryjne i uspokajające oraz wzmacniające układ trawienny. Trzecia odmiana to napój herbaciany z pokrzywą uważaną za naturalny antybiotyk.

– W 2013 r. podjęliśmy współpracę z panią profesor Ewą Solarską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, pod której kierownictwem badacze wzięli pod lupę napój z kombuchy, potwierdzając jego właściwości prozdrowotne. W 2014 r. wykonane zostały kolejne badania na napoju. Trudno wyliczyć wszystkie zdrowotne właściwości. Łódzcy badacze zwrócili uwagę na usprawnienie pracy wątroby, nerek, systemu trawiennego i moczowego, działanie wzmacniające na system immunologiczny i odtruwające, zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku, oraz na efekty odchudzające, podnoszące energię i odmładzające – mówi Sylwia Pająk, współwłaścicielka „Naturii”.

Opinie są odbiciem kondycji zdrowotnej 100-latków na Kaukazie, zbadanych przez japońskich lekarzy. Stąd obiegowa nazwa – grzyb japoński, chociaż jest to raczej porost gromadzący kilka kolonii drożdży i szczepów pożytecznych bakterii żyjących w symbiozie.

Sylwia Pająk prowadzi pierwszą i jak dotąd jedyną w Polsce ekologiczną plantację chmielu, który jest przetwarzany w ekologiczny granulat chmielowy.

– Inne surowce użyte do produkcji są także ekologiczne, a napój ma Certyfikat Zgodności produktu ekologicznego. Kombucha, prezentowana na Targach Eko w różnych częściach Polski, spotyka się z ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów – informuje Sylwia Pająk.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ