Polskie miasta jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. 20 proc. Polaków uważa palenie śmieci w domach za ekologiczne. Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego.

40 proc. Polaków przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20 proc. z nich uważa, że palenie śmieci to wyraz oszczędności i proekologicznego zachowania – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Nie rób dymu”.

– Polacy deklarują, że bardzo dużo wiedzą o ekologii, zwłaszcza o jakości powietrza. Natomiast jeżeli dopytujemy głębiej, okazuje się, że znajomość poszczególnych terminów, np. niska emisja, jest bardzo niewielka – mówi Bartosz Sawicki z Kampanii „Nie Rób Dymu”.

Z raportu WHO wynika, że jakość powietrza w Polsce należy najgorszych w Unii Europejskiej. Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast połowa znajduje się w Polsce. Według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w ramach kampanii „Nie rób dymu”, 65 proc. Polaków na szczęście stara się unikać palenia śmieci.

Respondentom zadano również pytania o ich zwyczaj dotyczące palenia drewnem. Co piąta osoba ogrzewająca dom drewnem nie jest przywiązana do konkretnego gatunku drewna, a dla 50 proc. jakość i dostępność stanowią główny czynnik decyzyjny. Z kolei 72 proc. ankietowanych uważa, że gatunek drewna w dużym lub średnim stopniu wpływa na ilość emitowanego dymu.

– Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisyjności drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół. Polacy nie są świadomi tego, że każdego dnia, szczególnie w sezonie grzewczym, opalając wilgotne drewno drzew iglastych trują powietrze i siebie nawzajem. Konsekwencją ich niezdrowych nawyków jest nasilający się smog – wyjaśnia prof. Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej, ekspert kampanii Nie Rób Dymu.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ