Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. W wykazie znalazły się 84 nowe produkty lecznicze, m.in. leki dla chorych na cukrzycę, a także dla pacjentów po zawale serca.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące; umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

Na nowej liście refundacją objęto osiem nowych programów lekowych. Najważniejsza zmiana to pojawienie się na liście preparatu dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc. O dostęp do tej terapii pacjenci walczyli od wielu lat.

Druga ważna zmiana to program lekowy z bezpłatnym dostępem do substancji na raka trzustki (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą jest stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną). Lekarze zaznaczają, że jest to bardzo ważna kwestia, bo lek może nawet przedłużyć życie pacjenta o 2-3 lata. Koszt miesięcznej terapii Nab-paklitakselem dla jednej osoby to obecnie ok. 8 tys. zł.

Na refundację nowych substancji mogą też liczyć pacjenci z: zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry (substancja: wismodegib), wrodzonymi zespołami autozapalnymi (anakinra), przerzutowym gruczolakorakiem trzustki (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą jest stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną) oraz część pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych (lenalidomid).

Pozostałe nowe programy lekowe dotyczą leczenia mielofibrozy (ruksolitynib), niektórych pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (certolizumab pegol) oraz leczenia spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu (toksyna botulinowa).

W ramach listy aptecznej refundacją objęty został Atozet (ezetimibum + atorvastatinum) w leczeniu hipercholesterolemii. W katalogu chemioterapii refundacją objęto zaś substancję Akynzeo (netupitantum + palonosetronum), stosowaną u części dorosłych pacjentów wymagających profilaktyki nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.

W sumie do najnowszego obwieszczenia dodano 84 leki: 60 do listy aptecznej, 11 do katalogu chemioterapii i 13 w ramach programów lekowych. Dla 173 produktów dodano wskazanie off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem).

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1167 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się 1149 preparatów).

Na nowej liście znajdują się farmaceutyki drożejące i taniejące. Za 506 preparatów chorzy w aptekach zapłacą mniej (od 106 zł do 1 gr), a za 375 – więcej (od 1 gr do 172 zł).

Na nowej liście w największym stopniu zdrożały leki podawane chorym onkologicznie – wspomagające chemioterapie, w tym Pegfilgrastimum i Filgrastimum. Droższa jest też większość opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Największa obniżka cenowa dotyczy leku przeciwgrzybicznego stosowanego w leczeniu onkologicznym (Voriconazolum).

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ