Zamiar zatrudniania nowych ludzi w połowie ub.r planowało 35% ankietowanych przedsiębiorców. Poprzednia edycja badania „Plany Pracodawców”, realizowanego przez firmę doradztwa personalnego Randstad, pokazywała podobne wyniki, jeśli chodzi o deklarowane rekrutacje w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Sygnalizowało je 36% badanych, podczas gdy tylko 6% zapowiadało zmniejszenie swoich zespołów.

– Na rynku pracy utrzymuje się optymizm pracowników, a pracodawcy choć chcą coraz więcej zatrudniać, zaczynają odczuwać problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a nawet w ogóle chętnych do podjęcia zatrudnienia. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności GUS w I kw. 2016 r. mieliśmy niemal 360 tys. wolnych miejsc pracy w gospodarce. To o 26,5% więcej niż rok wcześniej i niemal 30% więcej w porównaniu poprzednim kwartałem. Sądząc po wynikach ankiet Planów Pracodawców wolnych miejsc pracy jeszcze dużo przybędzie. Ponad 82% wakatów pochodziło z sektora prywatnego, co wskazuje na rynkowy i koniunkturalny charakter wzrostu popytu na pracę – informuje Konfederacja Lewiatan.

Najczęściej o zwiększaniu zatrudnienia myślą przedsiębiorcy działający we wschodniej i centralnej części kraju (38% i 37% deklaruje plany rekrutacji). Dla porównania: w regionie północnym i południowym takich wskazań było 33%, a w zachodnim – 34%. W obszarze branż i sektorów największe plany zwiększania zatrudnienia – na poziomie 37%-38% – mają przedstawiciele firm przemysłowych, budownictwa, handlu i napraw oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności.

Rynek pracy w ostatnim czasie należy przede wszystkim do sektora usług dla biznesu – Business Service Sector. To dziś, jak wynika z raportu PAIiIZ, najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. W 852 ośrodkach tego typu pracuje już 193 tys. osób. Możemy mówić, że Polska stała się ważnym w skali globalnej punktem sektora BSS, co potwierdzają także m.in. wyniki badania Randstad. Według Instytutu w najbliższym półroczu aż 1/3 firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a największy wzrost liczby pracowników planuje aż 50% firm należących właśnie do sektora SSC/BPO – informuje PAIiIZ.RandstadRan

Plany Pracodawców to cykliczny sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. 

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ