Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że polscy emeryci są coraz bardziej zadłużeni. Seniorzy mają do oddania 2,87 mld zł. Średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Aby spłacić zobowiązania, senior musiałby w całości oddać siedem przeciętnych emerytur.

Emeryturę lub rentę pobiera 8,9 mln Polaków. W Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej notowanych jest 233 tys. 171 osób w wieku emerytalnym. W ciągu roku zadłużenie polskich emerytów wzrosło o 40 proc. – z nieco ponad 2 mld zł do 2,87 mld zł.

Główne wymieniane powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: niewystarczające dochody, zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka.

Najczęstszymi wierzycielami są fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, które odkupują długi seniorów – 40 proc. wszystkich emeryckich długów. Na kolejnym miejscu są niezapłacone zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych – 21 proc. Emerytom brakuje też pieniędzy na czynsz i rachunki za wodę, prąd czy gaz – zaległości z tego tytułu stanowią 16 proc. zadłużenia. 13 proc. długów wynika z braku płatności za abonament telewizyjny, internetowy i telefoniczny.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ