W tej i poprzedniej dekadzie miał miejsce dynamiczny wzrost liczby korzystających z internetu. Obecnie do grona regularnych użytkowników zalicza się dwie trzecie dorosłych Polaków (66 proc.). Równocześnie internet zmieniał się jakościowo – poszerzał się zakres usług i funkcji, z których można korzystać online. Zdrowie, ze zrozumiałych względów, lokuje się w centrum zainteresowania ludzi i jest, co potwierdzają badania – informuje CBOS.

W jednym z ostatnich sondaży CBOS sprawdził, czy i w jakim stopniu Polacy wykorzystują internet do celów związanych ze zdrowiem i leczeniem. Badania skupiły się m.in. na tym, jak wielu dorosłych poszukuje online informacji medycznych, czy są one wiarygodnym źródłem wiedzy, czy mogą stanowić konkurencję dla klasycznych konsultacji z lekarzem, stając się w pewnym sensie podstawą kwestionowania zaleceń lekarskich, a także pomocą w autodiagnozie i leczeniu na własną rękę. CBOS chciał również dowiedzieć się, jak często kontakty między pacjentami a placówkami medycznymi czy lekarzami mają miejsce w internecie, a także jaką popularnością cieszy się kupowanie przez internet leków.

Oto podstawowe wnioski z badania CBOS:

► Większość korzystających z internetu (79 proc.) wyszukuje online informacje lub opinie o lekarzach i lekach, ponad jednej czwartej (27 proc.) zdarza się kontaktować w ten sposób z lekarzami lub placówkami medycznymi, a jednej piątej (21 proc.) – kupować przez internet leki, suplementy diety lub inny asortyment medyczny.

► Połowa internautów (50 proc.) odwiedza strony dotyczące zdrowia, problemów z nim związanych oraz leczenia. Większość z nich nie korzysta ze stałych stron, wyszukuje je w zależności od potrzeb. Wśród pozostałych najpopularniejsze są duże portale o zdrowiu.

► Około jednej ósmej użytkowników internetu (13 proc.) korzysta z forów lub grup dotyczących zdrowia. Tylko nieliczni (2 proc.), poza czytaniem wpisów innych, sami się tam wypowiadają. Niewielu internautów (5 proc.) przyznaje również, że zdarzyło im się kiedykolwiek udzielać w sieci porad dotyczących zdrowia.

► Większości badanych obecnych online (69 proc.) zdarza się w sytuacji złego samopoczucia szukać w sieci informacji na temat swoich dolegliwości i sposobu radzenia sobie z nimi. Ponad jednej czwartej (28 proc.) zdarza się w takim przypadku konsultować z innymi użytkownikami, a jednej siódmej (14 proc.) – ustalać na podstawie informacji znalezionych w sieci własny sposób leczenia, bez konsultacji z lekarzem.

► Ponad połowa korzystających z internetu (59 proc.) uzupełniała lub weryfikowała online informacje uzyskane od lekarza. Około jednej szóstej badanych (17 proc.) po „konsultacji” z internetem postąpiła inaczej, niż zalecił lekarz, zmieniając sposób leczenia lub w ogóle zaprzestając go.

Źródło: CBOS

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ