Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, podpisała rozporządzenie w sprawie tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Wynosi ona 100,44 proc. Wzrost świadczeń wyniesie co najmniej 10 zł, przy czym najniższe emerytury zostają podwyższone do 1000 zł.

Minister Elżbieta Rafalska podpisała dziś rozporządzenie w sprawie tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Wynosi ona 100,44 proc. Jednak, zgodnie z grudniową nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia emerytalno-rentowe (z określonym minimalnym stażem) zostaną podniesione nie mniej niż o kwotę 10 zł (7,50 zł w przypadku rencisty z częściową niezdolnością do pracy), a emerytury najniższe wzrosną do 1 000 zł – informuje resort pracy.

Minimalną podwyżką 10 zł zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł.

W związku z uzyskaniem niższego wskaźnika waloryzacji, niż zakładano, większa grupa świadczeniobiorców zostanie objęta gwarantowaną minimalną podwyżką waloryzacji, gdyż dotyczyć ona będzie świadczeń wypłacanych w wysokości do 2272,73 zł – czytamy w komunikacie resortu pracy.

Red. (źródło: ISBnews)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ