Blisko 900 tys. zł co miesiąc zostaje w portfelach opolskich seniorów, dzięki efektowi działania rządowego programu, który zapewnia bezpłatny dostęp do farmaceutyków dla osób powyżej 75. roku życia – wyliczył opolski NFZ.

Według ostatniej aktualizacji wykazu Ministerstwa Zdrowia, programem objętych jest ponad 1160 leków, głównie stosowanych w chorobach przewlekłych, jak schorzenia serca czy choroba Parkinsona. Na Opolszczyźnie z programu Leki 75+ korzysta 31 tys. osób.

– Podstawą do otrzymania bezpłatnego leku z listy refundowanej jest wiek pacjenta oraz recepta z literką „S. Do wystawienia takiej recepty uprawniony jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Przypomnę, że lekarz specjalista nie może wystawić takiej recepty. Jeżeli specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przypisane pacjentowi bezpłatnie, przekazuje lekarzowi POZ pisemną informacje na temat zaleconego leczenia – mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu.

Red. (źródło: radio.opole.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ