Bransoletka Życia, kamizelki do monitorowania pracy serca – to tylko niektóre rozwiązania telemedyczne, które testują polscy seniorzy. Program „Miasto zdrowia” realizuje Comarch Healthcare m.in. w Krakowie.

W sierpniu 2016 r. Comarch Healthcare zaprosił do testowania swoich produktów grupę seniorów, którzy na co dzień współpracują z doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Co właściwie testują seniorzy?

Kamizelka do monitorowania pracy serca pozwala wykryć migotanie przedsionków, które jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Bransoletka Życia to wodoodporna opaska na rękę, wyposażona w alarmowy przycisk, który pozwala pacjentowi w razie potrzeby połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Umieszczony w niej czujnik wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie alarmuje ratowników.

– W centrach aktywizacji seniorów jest wiele osób, które interesują się nowinkami technologicznymi. Chcą nauczyć się obsługi nowoczesnych aparatów medycznych. Kiedy dowiedziałam się, że Comarch Healthcare chciałby testować swoje urządzenia, jak Bransoletka Życia albo kamizelka NoMED-AF, i poszukuje do współpracy seniorów, wspólny projekt wydał mi się rzeczą oczywistą. Takie rozwiązania medyczne to przyszłość opieki nad seniorami – wyjaśnia Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Na razie innowacje firmy Comarch testuje 20 krakowskich seniorów. Po zakończeniu pilotażu miasto być może zakupi tego typu rozwiązania dla najstarszych mieszkańców.

– Przydałby się rządowy program, bo nie wszystkie samorządy to udźwigną. Warto też pomyśleć o środkach unijnych – mówi Anna Okońska-Walkowicz.

Red. (źródło: krakow.wyborcza.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ