Przewidywana długość życia dzieci urodzonych na Półwyspie Apenińskim wynosi ponad 80 lat. Po drugiej stronie zestawienia znajduje się Sierra Leone, gdzie średnia przewidywana długość życia to 52 lata. Polska znajduje się w rankingu m.in. za takimi egzotycznymi krajami jak Kuba i Liban – wynika z indeksu Bloomberg Global Health.

Po Półwyspie Apenińskim kolejne miejsca w rankingu zajęły Islandia, Szwajcaria, Singapur oraz Australia. Polska plasuje się pod względem wartości indeksu dopiero na 39. pozycji, czyli daleko za większością państw UE.

Rozwinięte kraje nie są wolne od zdrowotnych zagrożeń, wśród których główną jest otyłość. Jednym z najbardziej otyłych narodów świata są Amerykanie. Najbiedniejsze stany, jak Luizjana, Missisipi, Alabama, Zachodnia Wirginia, wypadają bardzo źle pod tym względem. Ponad 35 proc. populacji w tych regionach ma znaczącą nadwagę.

Ciekawym przypadkiem są Włochy, znajdujące się wśród liderów rankingu. Mają rozwiniętą gospodarkę, ale wzrost gospodarczy jest w stagnacji od dekad, prawie 40 proc. najmłodszych mieszkańców nie ma pracy, a kraj zmaga się z jednym z największych zadłużeń w stosunku do PKB. Mimo to Włosi cieszą się lepszym zdrowiem od Amerykanów, Kanadyjczyków i Brytyjczyków, którzy cierpią z powodu nadciśnienia, podwyższonego poziomi cholesterolu oraz częstszych problemów psychicznych.

Bardzo dobry stan zdrowia Włochów tłumaczy się dietą opartą o warzywa z dodatkiem oliwy z oliwek. Duże znaczenie ma też spożywanie świeżych owoców, mięsa oraz ryb. Ponadto, jak zwraca się uwagę, Włochy dysponują „nadmiarem lekarzy”.

Kraje ocenione zostały na podstawie różnorodnych zmiennych, takich jak oczekiwana długość życia, przyczyny zgonów oraz czynniki zagrażające zdrowiu, począwszy od nadciśnienia i palenia tytoniu, po niedożywienie i brak dostępu do czystej wody.

Red. (źródło: forsal.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ