„Polscy okuliści kontra jaskra” – pod tym hasłem w sobotę 18 marca odbędzie w całym kraju akcja bezpłatnych badań przesiewowych wczesnego wykrywania tej częstej choroby oczu. Jaskra jest po zaćmie drugą główną przyczyną utraty wzroku, ale mało osób o niej wie, dlatego jest późno wykrywana.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne ocenia, że w Polsce jest ok. 750 tys. osób z jaskrą – prowadzącą do zaniku nerwu wzrokowego, nie powodującą przy tym żadnych dolegliwości. Z choroby nie zdaje sobie sprawy prawie 70 proc. osób na nią cierpiących.

Do akcji wczesnego wykrywania jaskry zgłosiły się do tej pory 64 poradnie w 41 miastach. Stale napływają kolejne zgłoszenia od okulistów, którzy chcą się włączyć do kampanii bezpłatnych badań przesiewowych. Informacje na bieżąco zamieszczane są na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego – www.pto.com.pl.

Po znalezieniu placówki najbliższej miejsca zamieszkania należy się do niej zgłosić telefonicznie. Bezpłatnie wykonywane będą trzy badania świadczące o jaskrze: pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej (nie może zbyt wysokie), tarcza nerwu wzrokowego oraz grubość rogówki.

Jeśli ktoś nie będzie mógł skorzystać z akcji, można zgłosić się do okulisty później, choć wówczas potrzebne będzie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie trzy badania w kierunku jaskry są bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jaskra nie jest jedynie chorobą ludzi starszych. Częściej występuje u seniorów, ale chorują nawet osoby młode po 35. roku życia. Po 40. roku występują u 2-3 proc. populacji, a po 80. – u ok. 10 proc.

Według danych Polskiego Związku Niewidomych, z powodu jaskry w naszym kraju straciło wzrok ok. 20 proc. osób niewidzących. Na całym świecie 8 mln ludzi oślepło w wyniku rozwoju tej choroby.

Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, wywołanego cieczą wodnistą, która stale jest wytwarzana w oku – u chorych na jaskrę jej odpływ do krwiobiegu jest niedostateczny. Skutkiem jest niszczenie poszczególnych włókien nerwowych oka, co ogranicza pole widzenia. Pojawiają się najpierw mroczki, które powiększą się obwodowo, wywołując efekt widzenia tunelowego.

W Polsce wykonywanych jest rocznie 5 tys. operacji pozwalających obniżyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej w leczeniu jaskry, co oznacza, iż operowanych jest zaledwie 1 proc. osób z tą chorobą. Sytuacja gorsza pod tym względem występuje jedynie w Turcji i Rumunii. W Europie operuje się 10 proc. chorych z jaskrą.

Red. (źródło: pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ