Miesięczny pobyt w prywatnym domu spokojnej starości kosztuje od 2 do 15 tys. zł. Starszym osobom najbardziej zależy na zachowaniu prywatności i samodzielności, zadowoleni są, gdy mogą dbać o kwiaty albo wyjść na spacer z psem.

W Polsce działa obecnie ponad 250 legalnych prywatnych całodobowych domów spokojnej starości. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dysponują one ponad 14 tys. miejsc. Łącznie w prywatnych i samorządowych domach opieki przebywa ok. 80 tys. osób.

Liczby te rosną w z roku na rok. Tylko na Mazowszu jeszcze 10 lat temu oficjalnie zarejestrowanych w urzędzie wojewódzkim było 18 prywatnych domów opieki, a dziś jest ich blisko 100. To reakcja na zmiany demograficzne – seniorów przybywa: w latach 2007-11 żyło w Polsce ok. 1,5 mln osób powyżej 75. roku życia, zaś do 2035 r. będzie to już 4 mln osób.

Według prognoz firmy badawczej PMR, z domów opieki będzie w przyszłości korzystać ok. 7 proc. seniorów, tyle samo, co w Europie Zachodniej.

„Zmienia się nastawienie społeczne wobec geriatrii i placówek opieki długoterminowej. Polacy mają coraz mniej oporów wobec oddawania bliskich do takich domów, a pokolenie obecnych 40-, 50-latków często jest lepiej sytuowane finansowo niż ich rodzice. Również osoby przebywające na emigracji za granicą mogą być skłonne do opłacania w Polsce opieki nad swoimi rodzicami” – ocenia PMR.

Red. (źródło: Telewizja Senioralna)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ