Kleszcze uaktywniają się przy wzroście temperatury otoczenia. Przyjmuje się, że próg ich aktywności to ok. 5°C. W praktyce można je spotkać już od marca.

Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze z rodzaju Ixodes jest Borelioza ( borreliosis, morbus Lyme – choroba z Lyme). Ale, oprócz boreliozy, ukąszenia kleszczy mogą prowadzić także m.in. do: odkleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy, erlichiozy czy tularemii. Choroby te występują na szczęście znaczniej rzadziej niż borelioza i występują głównie na terenach północno-wschodniej Polski.

Warto się szczepić

Skutkom ukąszeń kleszczy skutecznie zapobiegają szczepienia. Zapotrzebowanie na szczepionki np. przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu wzrosło w ostatnim okresie o ponad 20 proc. W ub.r. zaszczepiło się w Polsce ok. 28 tys. osób, o 2-3 tys. więcej niż rok wcześniej. Szczepienia nie są refundowane przez państwo, a ceny się wahają 100 do 120 zł.

Do przyjmowania szczepień na większą skalę skłaniają Polaków doniesienia na temat chorób przenoszonych przez te pajęczaki. O zagrożeniu może świadczyć rosnąca liczba chorych na boreliozę, przenoszoną przez kleszcze. Rocznie wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań.

100-proc. skuteczność

Eksperci badający kleszcze nie mają wątpliwości, że te żyjące w Polsce są groźne. Nawet trzy na dziesięć może przenosić choroby – wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Zakładu Parazytologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Według Państwowej Inspekcji Sanitarnej skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi między 88 a 96 proc., zaś po trzech sięga od 96 do 100 proc. Potwierdzeniem efektywności były też analizy wykazujące, że odkąd w 1993 r. wszyscy pracownicy nadleśnictw mają obowiązek zaszczepienia się, odnotowano duży spadek chorób w tej grupie.

Oprac. TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ