Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie przewiduje dodatkowych systemów wsparcia dla przyszłych emerytów na rzecz dłuższego pozostania na rynku pracy – poinformował wiceminister Marcin Zieleniecki.

Wyraża pogląd, że Polacy, gdy są w stanie utrzymać się z tego, co zarabiają, będą traktować przedłużony okres pracy jako inwestycję w przyszłość. Dodatkowych elementów wspierających pozostanie na rynku pracy nie planujemy – zapowiada wiceminister.

Jak wyliczył resort, przejście na emeryturę rok po nabyciu praw emerytalnych podwyższa poziom świadczenia o 8 proc. MRPiPS poinformowało, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń emerytalnych. Założono, że w 2018 r. na emeryturę przejdzie dodatkowo 331 tys. osób. Obecnie 17 proc. Polaków decyduje o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury niż w obowiązującym wieku emerytalnym.

Resort finansów podał, że skutki obniżenia wieku emerytalnego dla budżetu państwa wyniosą ok. 10 mld zł w 2018 r. Podpisana przez prezydenta w grudniu 2016 r. ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ