Oferty pracy powinny być napisane przejrzyście i dokładnie opisywać zakres naszych obowiązków oraz wymagania. Uważaj w przypadkach, gdy…

1. Oferta pracy na konkretne stanowisko jest opublikowana przez dłuższy okres czasu lub ponownie publikowana.
2. Oferta pracy nie zawiera nazwy firmy (wówczas zaczynamy się zastanawiać, czy organizacja nie ma czegoś do ukrycia)
3. W ofercie pracy wymagania dotyczące kandydata są opisane zbyt ogólnie. Może to oznaczać, że firma planuje zatrudnić kilka osób na to samo stanowisko jednocześnie, by później wyboru dokonać po okresie próbnym.

Gdy oferta pracy wzbudzą wątpliwości, warto sprawdzić stronę internetową firmy, do której aplikujemy i zapoznać się z informacjami tam dostępnymi. Naszą czujność powinny wzbudzić

4. Archiwalny wygląd strony lub brak kompletnych informacji o spółce, pracownikach, zarządzie itp.
5. Brak danych teleadresowych oraz numeru telefonu.
6. Opublikowany na stronie jedynie formularz do pozostawienia danych.
7. Jedno zadanie rekrutacyjne, przeznaczone dla wszystkich kandydatów, niezależnie od oferowanego stanowiska.

Idealną szansą na sprawdzenie potencjalnego pracodawcy jest spotkanie rekrutacyjne, podczas którego możemy zadawać pytania i na podstawie zgromadzonych odpowiedzi zdecydować, czy firma spełnia nasze oczekiwania i czy chcemy związać się z nią na dłużej. Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę z rekruterem, bądźmy czujni gdy…:

8. Pracodawca kilkakrotnie przekłada datę spotkania. Świadczy to o braku szacunku do kandydata i możemy domniemywać, że w podobny sposób traktowani są pracownicy.
9. Gdy na pytanie dotyczące osób biorących udział w rozmowie rekrutacyjnej nie otrzymujesz jasnej odpowiedzi. Może to oznaczać brak w firmie kompetentnej osoby, która odpowiada za rekrutację pracowników.
10. Rekruter się spóźnia i nie otrzymujemy informacji o powodach zaistniałej sytuacji.
11. Rekruter nie jest przygotowany do spotkania. Może o tym świadczyć nasze odczucie, iż CV nie zostało przeczytane lub brak konkretnych odpowiedzi na zadawane przez nas pytania.
12. Rekruter jest niesympatyczny, opryskliwy lub zadaje bardzo niedyskretne lub podchwytliwe pytania.

Po spotkaniu rekrutacyjnym oczekujemy odpowiedzi zwrotnej. Firmom, którym zależy na zatrudnieniu pracownika wracają z odpowiedzią w wyznaczonym terminie. Migające czerwone światła powinny zapalić się, gdy…:

13. Procedura powiadamiania o zatrudnieniu trwa wiecznie
14. Jesteśmy zbywani lakonicznymi prośbami o cierpliwe oczekiwanie

Gdy udało nam się przejść pozytywnie rozmowę rekrutacyjną, nadchodzi moment negocjacji warunków umowy oraz wysokości pensji. Oferta musi zostać przedstawiona na piśmie i zawierać: nazwę stanowiska, zakres obowiązków oraz kwotę wynagrodzenia. Zwróćmy uwagę na sytuację, gdy:

15. Pracodawca nie wykazuje elastyczności i niechęć podczas negocjowania warunków umowy lub wynagrodzenia (jeśli już na wstępie nie wykazuje dobrej woli, to czy w przyszłości będziemy mieli pole do negocjacji?)
16. Czas na przemyślenie oferty oraz decyzję jest bardzo krótki i ostateczny.
17. Umowa jest niejasna, napisana w sposób niezrozumiały, a pracodawca wymaga natychmiastowego jej podpisania. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości zasięgnijmy porady prawnej.

Red. (źródło: monsterpolska.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ