Wyniki badań przeprowadzonych dla Narodowego Banku Polskiego potwierdzają, że zachodzi rewolucja w zachowaniach płatniczych Polaków. 61 proc. badanych używających kart deklaruje, że częściej podczas zakupów sięga po plastikowy pieniądz niż po gotówkę. Wyraźne zmiany zaszły w zwyczajach starszych konsumentów, którzy wcześniej z rezerwą odnosili się do płatności bezgotówkowych.

W ciągu trzech lat podwoił się odsetek osób, które twierdzą, że zdecydowanie częściej płacą kartą niż gotówką. W 2016 r. taką postawę deklarowało 24 proc. używających plastikowego pieniądza, podczas gdy w 2013 r. – 12 proc. Łącznie osoby raczej wybierające karty stanowiły w tej grupie 61 proc., a gotówkę – 39 proc.

Trzy czwarte posiadaczy kart twierdzi, że często płaci nią za zakupy i usługi. Odsetek aktywnych użytkowników wzrósł o 10 pp. od 2013 r. i o 20 pp. w stosunku do 2009 r. Polacy sięgają po karty nie tylko w dużych sklepach i przy większych zakupach. 79 proc. respondentów płacących kartami twierdzi, że używa tego instrumentu w małych placówkach handlowych (39 proc. często vs 13 proc. w 7 lat temu).

Wzrost aktywności klientów widać w każdej grupie, ale najbardziej dynamiczne zmiany miały miejsce w przypadku osób w wieku 55-64 lat i starszych. Posiadacze kart zbliżeniowych w pierwszym z tych przedziałów wiekowych są obecnie niemal tak samo aktywni jak dwudziestolatkowie. 60 proc. z nich płaci regularnie bezstykowo – czterokrotnie więcej niż w 2013 r. Wśród osób powyżej 65. roku życia skok jest jeszcze bardziej spektakularny – z 6 proc. w 2013 r. do 30 proc. w 2016 r.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ