10 tys. osób starszych badanych jest metodą akustycznej analizy głosu i artykulacji mowy, która pozwala na wczesne wykrycie objawów m.in. choroby Alzheimera czy zespołu otępiennego. Badania w Warszawie, we Wrocławiu oraz w Łodzi współfinansowane są przez urzędy marszałkowskie.

Opracowana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu metoda akustycznej analizy głosu i artykulacji mowy jest tanim i skutecznym sposobem wczesnego wykrycia m.in. choroby Alzheimera, zespołu otępiennego czy chorób neurodegeneracyjnych.

Przebadano tą metodą kilkuset pacjentów szpitala. Badania przesiewowe wykonywane są na grupie osób, które ukończyły 65. rok życia.

– Celem jest nie tylko potwierdzenie skuteczności metody, ale przede wszystkim zdiagnozowanie pacjentów w grupie największego ryzyka – mówi prof. Tomasz Kręcicki, kierownik kliniki otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Wrocławscy lekarze i inżynierowie po dwóch latach badań opracowali w 2014 r. metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej diagnozy w chorobach neurodegeneracyjnych, przy zespole otępiennym czy we wczesnym wykryciu choroby Alzheimera. Jak wyjaśniają, urządzenie wykorzystuje w analizie fakt, że chorzy inaczej mówią, a melodia ich mowy jest charakterystyczna w przypadku schorzenia.

Badanie nie trwa dłużej niż dziesięć minut i polega na nagraniu wcześniej przygotowanych testów np. pacjent najpierw ma dziesięć razy powiedzieć jedną głoskę, a następnie tę samą głoskę dowolną ilość razy ma powtórzyć. Metoda potwierdza, że gdy pacjent musi liczyć, zupełnie inaczej wypowiada daną głoskę. Badany jest czas wypowiadania głoski i rozkład energii przy jej wypowiadaniu. Analiza głosu i artykulacji mowy pozwala na stwierdzenie trudności w połączeniach pomiędzy aparatem mowy a mózgiem, a tym samym wytypowanie chorych.

Choroba Alzheimera to rodzaj otępienia spowodowanego neurodegeneracją oraz zmianami naczyniowymi w mózgu. Dotyczy głównie osób starszych i objawia się zaburzeniami pamięci, równowagi i wszystkich zmysłów. Dotychczas diagnozowana jest na podstawie obserwacji, wywiadu i testów neuropsychologicznych. Wczesne postawienie diagnozy pozwala na zahamowanie tych procesów i odpowiednią rehabilitację chorego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2016 r. na Alzheimera cierpiało ok. 26 mln osób.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ