Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2035 r. jedna czwarta polskiego społeczeństwa będzie w wieku senioralnym (24,5 proc.). Jest to znaczna różnica w porównaniu do dzisiejszego poziomu (14,7 proc.).

Z roku na rok rosła będzie potrzeba odpowiednich domów seniora, które zagwarantują najlepsze warunki do życia na emeryturze. Niestety, już teraz mamy deficyt profesjonalnych ośrodków, a do instytucji pomocy społecznej ustawiają się kilkusetosobowe kolejki.

Wybór odpowiedniego domu opieki nie jest prostą sprawą. Warto zwrócić więc uwagę, czy prywatne domy znajdują się w rejestrze wojewody. To gwarantuje nadzór, regularne kontrole i wymusza na placówkach dostosowanie się do standardów opieki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się zapoznać z ofertą i warunkami dostępnych placówek, odwiedzić te miejsca, porozmawiać z personelem i pensjonariuszami.

Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji, należy też pamiętać o tym, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina lub samorząd.

W Polsce działa obecnie ponad 200 prywatnych całodobowych domów opieki. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dysponują one ponad 14 tys. miejsc. Łącznie w prywatnych i samorządowych domach opieki przebywa ok. 80 tys. osób.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ