Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda włoży na głowę koronę, ich przyjaźń zamieni się w bezwzględną rywalizację.

Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza z nich Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu Anglii pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety zaczynają konkurować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają jednak, że w ich trudnym życiu jedyne oparcie może stanowić wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.

O kulisach powstania książki

Tytuł mojej nowej książki, która traktuje o Małgorzacie Tudor, starszej siostrze Henryka VIII, przyszedł mi do głowy, kiedy uświadomiłam sobie, że powieść tak naprawdę dotyczy nie tylko tej wyjątkowej kobiety, trzykrotnej mężatki, która dwakroć wyszła za mąż wbrew woli rodziny, za to z miłości, władała Szkocją i wydała na świat przyszłego króla, ale także jej nadzwyczajnej bratowej, Katarzyny Aragońskiej, i jej rodzonej siostry, Marii Tudor. Czymś niezwykłym było prześledzenie, jak los sprzyja jednej z tych kobiet, odwracając się od pozostałych, i jak zdominowały życie wszystkich trzech kwestie małżeństwa, wdowieństwa, rozwodu i ponownego zamążpójścia. Pochyliłam się również nad sprawą siostrzanej relacji, za któryą zawsze idzie w parze rywalizacja, miłość, duma i zazdrość. Pragnęłam, aby ta książka zgłębiła tajniki bycia siostrą i królową, a także siostrą wielkiej królowej.

Książka rozpoczyna się w 1501 roku.

Katarzyna Aragońska, infantka hiszpańska, właśnie przybyła do Anglii, aby poślubić Artura, księcia Walii. Wystawne uroczystości zorganizowane przez króla Henryka VII zaszczycają swoją obecnością ambasadorowie pracujący nad jego kolejnym sukcesem dyplomatycznym, mianowicie ślubem księżniczki Małgorzaty z Jakubem IV Szkockim. Jako siostra króla Anglii i żona króla Szkocji, Małgorzata ma zapewnić wieczny pokój między tymi pozostającymi w stanie permanentnej wojny krajami. Niestety, łatwiej powiedzieć, niż zrobić…

Opinie z prasy zagranicznej 

Powieść zanurzona tyleż w historii, co w rodzinnych intrygach. Philippa Gregory po mistrzowsku wydobywa kobiece postaci z historycznego drugiego planu, aby umieścić je w samym centrum wydarzeńBooklist.
Ta książka po prostu musiała powstać. Specjalistka od powieści historycznej, Philippa Gregory, mająca na koncie „Kochanice króla”, bierze na tapetę trzy kobiety z kręgu Henryka VIII, które obejmą panowanie w Anglii, Francji i Szkocji – Library Journal.
Ledwie przeczytałam pierwsze strony, wiedziałam, że Philippa Gregory raz jeszcze przykuła moją uwagę na dobre. Chociaż czuje się pokusę, aby szybko przewracając kartki, odkryć, co wydarzy się dalej, mądry czytelnik będzie rozkoszował się szczegółami, korzystając z okazji, że może przenieść się w czasie do epoki , którą obecnie można znaleźć wyłącznie na kartach tak magicznych książek jak taBook Reporter.
Philippa Gregory zaludnia swą opowieść, relacjonowaną z punktu widzenia Małgorzaty Tudor, zapadającymi w pamięć postaciami, szczególnie tymi związanymi z dworem szkockim, i gwałtownie pcha do przodu wydarzenia w świecie zdradzieckiej politykiSunday Express.
Philippa Gregory pochyla się nad burzliwym życiem Małgorzaty Tudor, królowej Szkotów, prezentując kolejną niedającą się odłożyć książkę z Cyklu TudorowskiegoShelf Awareness.
Fascynująca i rzetelna […] Philippa Gregory pokazuje, co to znaczy być autorką powieści historycznych. Odsłania przed czytelnikami serca i umysły bohaterów, sprawnie snując opowieść i wplatając fikcję pomiędzy fakty. Dzięki niej historia ożywa na kartach książek – RT Book Reviews.

O autorce

Philippa Gregory jest uznanym historykiem i pisarką. W jej dorobku literackim znajdziemy duży cykl poświęcony czasom Tudorów, cykl o Wojnie Dwu Róż, sagę rodu Laceyów (Dziedzictwo, Dziecko szczęścia, Meridon), a także powieści współczesne (Dom cudzych marzeń). Największą sławę zyskała dzięki Kochanicom króla (historia Anny Boleyn, drugiej żony Henryka VIII); książka stała się międzynarodowym bestsellerem, a na jej podstawie nakręcono film telewizyjny oraz kinowy.

Studiowała historię na Uniwersytecie Sussex i doktoryzowała się na Uniwersytecie Edynburskim, gdzie otrzymała tytuł Absolwentki 2009 roku. Współpracuje z amerykańskimi i brytyjskimi czasopismami, regularnie pojawia się w telewizji i radiu, a także w Internecie. Cechą charakterystyczną jej pisarstwa jest zamiłowanie do historii i poczucie odpowiedzialności w pracy zarówno badacza, jak i pisarza.

Autorka mieszka wraz z rodziną w małym gospodarstwie w Yorkshire w Anglii, gdzie hoduje konie, kury i kaczki. Poza tym poświęca się działalności dobroczynnej — założyła towarzystwo Ogrody dla Gambii i zdobyła fundusze na wykopanie prawie 200 studni przy szkołach podstawowych w tym trawionym suszami i niezwykle biednym kraju.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ