Już po raz czwarty rusza Letnia Akcja Edukacyjna kampanii Rakoobrona. W czarnym namiocie na plaży Gdynia Śródmieście dermatolodzy prowadzą bezpłatne badanie znamion. Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni.

Partnerami akcji są Gdański Uniwersytet Medyczny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.

Obrona przed rakiem

„Rakoobrona” to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do osób młodych w wieku 14-19 lat. Celem kampanii jest wczesna profilaktyka przeciwnowotworowa, zwracająca uwagę na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowań na raka. Dzięki kampanii w świadomości młodzieży mają zagościć dwie najprostsze skojarzenia: rak i obrona.

Rakoobrona porusza problem trzech chorób nowotworowych: raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka złośliwego. Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybrano te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w okresie młodzieńczym. Pomysłodawcy liczą, że uświadamiając, jak ważny jest prozdrowotny styl życia, a szczególnie profilaktyka onkologiczna, w dalszej perspektywie nastąpi spadek liczby zachorowań na raka w Polsce.

W czasie kampanii planowane jest przeprowadzenie zajęć w wymiarze 1 godziny lekcyjnej dla uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych, podczas których zostanie wyemitowany film „Gra z rakiem”, przedstawiający prawdziwe historie pacjentów onkologicznych.

Badania na plaży

Specjaliści zalecają, by unikać opalania się między godziną 11 a 16, gdy działanie promieni ultrafioletowych jest najmocniejsze. Dlatego właśnie o tej porze – aby zwracać uwagę Polaków na konieczność świadomego korzystania ze słońca – Letnia Akcja Edukacyjna zaprasza na bezpłatne badanie znamion.

Od 14 do 20 sierpnia każdy, kto w godzinach 11:00-16:00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii, będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji z dermatologiem. Jak pokazały poprzednie edycje, taka forma docierania z wiedzą o profilaktyce jest niezwykle skuteczna.

– Nasza akcja wpisała się w cykl wakacyjnych wydarzeń nad Bałtykiem. Powracamy na gdyńską plażę, by rozmawiać o profilaktyce czerniaka, ale przede wszystkim zachęcać do badań. Do namiotu Rakoobrony może zajrzeć każdy, kto chciałby zadbać o zdrowie podczas wakacji. Cieszymy się, że w działaniach wspierają nas dermatolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To gwarancja profesjonalnej diagnostyki i specjalistycznej wiedzy – mówi Agnieszka Łesiuk, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

Badanie znamion prowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej. Osoby odwiedzające namiot Rakoobrony będą mogły poznać zasady diety antyrakowej i porozmawiać z organizatorami o profilaktyce onkologicznej. Każdy, kto się przebada, otrzyma kartkę autorstwa Magdaleny Danaj, znanej rysowniczki i ilustratorki (PoRysunki). Będzie okazja do sprawdzenia stanu wiedzy o czerniaku poprzez wypełnienie ankiety. Organizatorzy przygotowali także ulotki informacyjno-edukacyjne i gadżety, a dla najmłodszych – kącik z niespodziankami.

Kampania jest prowadzona od 2014 r. Z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w gabinecie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało ponad 10 tys. osób.

W programie:

  • darmowe badanie dermatoskopem;
  • edukacja zdrowotna, w tym taktyki walki z rakiem oraz badani stanu wiedzy nt. czerniaka;
  • jadłospisy z dietą antyrakową oraz pomiar składu ciała;
  • gadżety, wlepki, kartki i ulotki;
  • strefa chillout’u oraz kącik dla dzieci.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ