W przyszłym roku mogą zapaść rozstrzygnięcia w sprawie dodatku dla emerytów 500 plus. Decyzja o pomocy finansowej dla seniorów jest uzależniona od finansów publicznych, a głównie od kosztów związanych z wcześniejszym wiekiem emerytalnym.

Wnioski o przejście na emeryturę na nowych zasadach złożyła połowa z 330 tys. uprawnionych osób. Na razie nie wiadomo jednak, ile z nich przejdzie na emeryturę, bowiem – jak informuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk – wiek emerytalny jest przywilejem, a nie obowiązkiem.

Tak więc wysokość dodatku 500 plus dla emerytów, będzie zależała od wolnych środków. Jeśli okaże się, że 100 proc. osób uprawnionych zdecyduje się na przejście na emeryturę, może nie być programu 500 plus. KSRM szacuje jednak, że nie będzie to więcej niż 70 proc. seniorów

Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. Otrzymywaliby je co roku, a nie co miesiąc. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest to wstępny projekt, przed konsultacjami.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ